20 yıllık tecrübe, uzman kadro ve araçlarla sizi iş ortaklarınıza bağlıyoruz.

Yukarıda açıkladığımız 4 adımın sonrasına geçebilmeniz için bir B2B Entegrasyonu uygulaması satın almanız gerekecektir. B2B Entegrasyon uygulaması kaynak uygulamalardan veriyi alacak, onu standartlara uygun şekilde düzenleyecek ve sonra bunu iş ortağınız için uygun olan iletim yöntemiyle gönderecektir.

Başlangıçta şirketler B2B Entegrasyonu uygulamalarını satın alıp kendi bilgi işlem merkezlerinde barındırırlardı. Günümüzde, Bulut Teknoloji’sinin gelişimiyle birlikte, şirketler uygulama satın almak yerine B2B Entegrasyon Hizmetlerini (B2B Integration Services) kullanmaya yönelmektedir. İster uygulamayı satın alarak kendi bilgi işlem sisteminizde barındırın, isterseniz Bulut Teknolojisindeki bir Hizmet olarak kullanın, B2B Entegrasyonun temel özellikleri aynı olacaktır.

Bu bölümde biz -ister yerleşik bir uygulama ister Bulut Hizmeti olsun- B2B Entegrasyonun teknolojisine değineceğiz.

b2b entegrasyon platformu

İletişim Yöntemi – Entegrasyon altyapıları genel olarak, yaygın kullanılmakta olan iletişim uyarlayıcılarını (transport adapters - AS2, FTP, MQ ve benzerleri) barındırmaktadır. Şüphesiz ki seçeceğiniz Entegrasyon altyapısının sizin müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın ve onların hizmet sağlayıcılarının talep edeceği iletim yöntemlerini uygulayabiliyor olması gerekir. 

Uygulama Entegrasyonu- Entegrasyon altyapılarının SAP, Oralce, Infor ve Microsoft Dynamics gibi yaygın kullanılmakta olan uygulamalara veri alış verişi yapabilmeyi sağlayan uyarlayıcılara sahip olması gerekmektedir. SaaS gibi uygulamaların yaygınlaşması nedeniyle, Salesforce.com, NetSuite, Workday ve benzeri diper Bulut Hizmetlerinin kullanılmasını sağlayan uyarlayıcılara da sahip olması gerekir. Şüphesiz ki, sahip olmanız gereken uyarlayıcıların listesi, kullanmayı düşündüğünüz uygulamanın ne olduğuna göre değişecektir.

Maping ve Çevrim- Entegrasyon altyapısının hayati önemdeki parçası çevrim sunucusudur. Çevirici, veriyi bir düzenleme şeklinden başka bir düzenlemeye çevirmek için kullanılır. Örneğin, bir SAP iDoc RosettaNet XML’e çevrilebilir. Bir ANSI X.12 EDI verisi bir Microsoft Excel hesap tablosuna çevrilebilir. Çevrim işlemi yapılmadan önce, kaynak ve hedef veri alanları birbirleri ile eşleştirilmelidir. Eşleştirme yazılımı sizin veri alanlarını görselleştirmenize ve veri alanları arasındaki ilişkileri belirleyip yaratmanızı sağlar.

İzleme ve Raporlama- Eğer bir günde, çok sayda farklı iş ortağınıza veya müşterinize yüzlerce veya binlerce mesaj gönderiyorsanız, her bir mesajın yerine ulaşıp ulaşmadığını takip etmeniz son derece önemli bir hale gelecektir. Entegrasyon altyapısının raporlama özelliği size hangi mesajların halen gönderilmekte olduğunu, hangilerinin hedefine ulaştığını, hangilerinin hatalardan dolayı ulaşmadığını kesin olarak belirlemenize olanak vermelidir.

İlave Özellikler- B2B Entegrasyonu altyapısının yukarıdakilerin dışında, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek daha birçok farklı özellikleri bulunabilir. Örneğin, siz finansal verilerin gönderilmeden önce şifrelenmesini isteyebilirsiniz. Veriyi daha hızlı gönderebilmek için, göndermeden önce sıkıştırma işleminden geçirmek isteyebilirsiniz. Olası hataları tespit edebilmek için koymak isteyebileceğiniz kuralları belirlemek ve uygulamak isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki tüm bu özellikleri içeren size en uygun çözümü bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Başlamaya hazır mısınız?

 

Go To Top