20 yıllık tecrübe, uzman kadro ve araçlarla sizi iş ortaklarınıza bağlıyoruz.

Her sistemde veri farklı şekillerde düzenlenebilmektedir (format). Bazı düzenlemeler standarttır, böylelikle farklı üreticilerin uygulamaları tarafından kullanılabilir. Diğer düzenlemeler üreticiye özeldir, sadece tek bir üreticinin uygulaması tarafından kullanılabilir. Her bir ticari uygulama veriyi kendine özel bir düzenlemeyle barındırmaktadır. Adım 2, kaynak uygulamadaki özel düzenlenmiş verinin endüstri standardı düzenlemeye çevrilmesi (convert) sürecidir.

Birçok farklı standart bulunmakla birlikte, EDI ve XML standartları B2B Entegrasyonunda en çok kullanılanlardır. Endüstri standardı, aynı sektördeki tüm iş ortaklarının ortak bir dil kullanarak birbirleriyle kolaylıkla iletişimde olmalarını sağlamaktadır. Eğer bir arkadaşınıza veya tanıdığınıza elektronik mesaj (e-mail) ile bir fotoğraf gönderirseniz, alan kişinin o fotoğrafı kendi bilgisayarında hiç problem olmadan görüntüleyebilmesi çok yüksek bir olasılıktır. Bunun nedeni, elektronik fotoğraf için kullanılmakta olan – GIF, JPEG, TIFF ve benzeri – veri düzenlemelerinin oldukça standart hale gelmiş olmasıdır.

Eğer 10 yıl önce bir Mac bilgisayarda bir dosya yaratıp onu bir PC’ye transfer etmek isteseydiniz, o dosyayı açamayacak ve bir problemle karşılaşacaktınız. Son yıllarda masaüstü yazılım geliştiricilerinin daha fazla endüstri standardı kullanmaya yönelmiş olmaları nedeniyle artık bu tür bir problem ile karşılaşmıyoruz. Ancak bu durum başka pek çok uygulama için halen büyük bir problem olmaya devam etmektedir.

Bu tür uyumsuzluk problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla B2B standartları ortaya çıkmıştır. EDI (Elektronik Data Interchange) 1970’li yıllarda ortaya çıkmış ve dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta olan ilk B2B standardıdır. XML (eXtensible Markup Language) 1990’ların sonlarında ortaya çıkmış ve gittikçe yaygınlaşmakta olan diğer standarttır. Standard oluşturmadaki temel düşünce, aynı sektörde bulunan işletmelerin elektronik veri alış-verişini ortak bir dil kullanarak yapabilmeleridir. Bir ORACLE ERP sistemindeki veri, kendine özel düzenlemesinden XML düzenlemesine çevrilir. XML olarak düzenlenmiş olan bu veri, XML düzenlemesini anlayabilen tüm iş ortaklarının sistemlerine gönderilebilir. Her bir işletme, XML düzenlenmiş veriyi kendi ticari uygulamasının düzenlemesine kolaylıkla çevirebilir – örneğin Microsot Dynamics.

b2b veri çevrimi

Yukarıda yalnızca EDI ve XML’den bahsetmiş olsak da daha birçok farklı standartlar bulunmaktadır. Başlangıçta, her ülkede (ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya) farklı bir EDI standardı kullanılmaktaydı, fakat yıllar içinde endüstri iki standarda yöneldi – ANSI X.12 (Kuzey Amerika’da yaygın), ve EDIFACT (Asya ve Avrupa’da yaygın). XML standartları daha sonra küresel kullanıma uygun hale getirildi, ancak yine de belirli bir endüstrinin içinde kaldı. Yüksek teknoloji için RosettaNet, kimya sektörü için CIDX, uzay ve havacılık için SPEC2000, perakende sektörü için GUSI ve diğerleri yaygın kullanılan standartlardır.

Hangi standardı nasıl seçeceğinizi nasıl bileceksiniz? Aslında seçim yapmak durumunda değilsiniz. Müşterileriniz ve/veya iş ortaklarınız size hangi standardı tercih ettiklerini söyleyecekler. Siz kendi sisteminizin veri düzenlemesini, sizin seçeceğiniz endüstri standardı bir düzenlemeye (EDI, XML, vb.) çevirmek (MAP) zorundasınız.  Müşterilerinize ve/veya iş ortaklarınıza göndereceğiniz/alacağınız her bir veri (mesaj) bu standarda göre düzenlenecektir.

İyi haber, bize hangi standardı tercih ettiğinizi söyleyebilmenizdir. Biz sizin için gerekli çevrim işlemini yapacağız.

 

Go To Top